Bude se zdražovat elektřina a plyn?

zdražení energií

Neustále se mluví o tom, že se bude zdražovat elektřina a plyn. Lidé proto začínají měnit dodavatele nebo naopak začínají s energiemi šetřit. Jen málokdo si však informaci, která byla vypuštěna do světa, ověří. Nabízí se proto otázka, opravdu se bude zdražovat elektřina a plyn nebo je to jen výmysl, který někdo vypustil z úst?

Odpovědí na otázku je jednoduché a prosté “ano”. Ano, dojde ke zdražení elektřiny a plynu, ovšem ještě se neví, kdy k tomu dojde. Než k tomu tedy dojde, prozraďme si důvody, které vedou k nevítanému zdražování.

Proč má dojít ke zdražení energií?

Lidé si pokládají otázku, proč má vůbec ke zdražení dojít? Ceny elektřiny a plynu už nyní jsou poměrně vysoko, proč mají opět vytahovat z kapsy více peněz? Důvodem jsou hlavně klimatické změny, které se bohužel čím dál znatelněji projevují v každodenním životě lidí. Že ve vašem životě žádné klimatické změny nepociťujete? Ale ano, vezměte si, že to jsou nesnesitelná sucha, nevítané povodně, ničivé požáry nebo neúroda. To vše lze do klimatických změn zařadit. S tímto roste u lidí citlivost nejen v Evropě, ale také po celém světě na znečišťování životního prostředí. Lidé chtějí spasit prostředí kolem nás, tomu ovšem energetika zabraňuje.

Energetika je jedním z předních znečišťovatelů životního prostředí kolem nás, je důvodem, proč se v atmosféře pohybuje tolik oxidu uhličitého. Aby mohlo dojít ke snížení vypouštění oxidu uhličitého u energetiky, musí se vlastnit emisní povolenky, které jsou však stále dražší. A to má tedy dopad i na zdražení výroby elektřiny, a nakonec i na zvyšování cen za energie u klientů.

Jak budou růst ceny energií

I když se přesně neví, kdy k plánovanému zdražování energií dojde, existují spekulace. Podle odborníků by se měly ceny elektřiny a plynu zvýšit na přelomu roku. Zejména elektřina se má zdražit, a to i o deset až patnáct procent. Cena konečné spotřeby se tak může u spotřebitele zvýšit o osm procent.

Co se týče plynu, jeho ceny by se neměly během ceny nijak měnit. Ke zlevňování určitě nedojde, ale ani k výraznému růstu by podle odborníků dojít nemělo.

Zdroj: https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/19464-bude-se-zdrazovat-elektrina-a-plyn

You must be logged in to post a comment