Nízkoenergetické domy od 1.1.2020, co musí splňovat nové stavby dle EU?
Plánujete si příští rok postavit příbytek, který bude takzvaným nízkoenergetickým domem? Pokud ano, musí vaše plánovaná stavba splňovat několik parametrů. Od prvního dne příštího roku totiž všechny projekty, které jsou odsouhlasené, musí splňovat parametry takzvaného domu s téměř nulovou spotřebou energie. Jedná se o opatření, která jsou jen důsledkem směrnice Evropské unie. Parametry se týkají opravdu všech nově zahájených staveb, ale také i plánovaných významných rekonstrukcí.
Dříve výhoda pro získání dotace, zanedlouho povinnost
Pokud jste si v minulosti stavili nízkoenergetický dům, mohli jste získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. To ostatně můžete i nyní, dotační program je stále spuštěn a o dotace je možné zažádat i dnes. Ovšem to, co se dříve bralo jako jedna velká výhoda pro získání dotace, to bude od prvního dne příštího roku povinnosti pro všechny vystavené domy nebo domy po významné, rozsáhlé rekonstrukci.
Jestliže získáte stavební povolení pro váš projekt, musí projekt při kolaudaci splňovat takzvaný nízkoenergetický standard. O tomto kroku se však vědělo už v minulosti, že k němu dojde, možná tedy nejste překvapení.
Co je základem energetických úspor?
Jak jsme zmínili, od příštího roku domy budou muset mít téměř nulovou spotřebu energie. Aby se toho dosáhlo, využívat se budou obnovitelné zdroje pro dodávku energie. Výrobci tepelných čerpadel nebo solárních korektorů tak budou jásat.
Základem energetických úspor je podle všeho i dokonale těsná obálka domu od základů až po střechu. Obálka domu se dokonce testuje, provádí se test vzduchotěsnosti stavby. Aby bylo dosaženo perfektních izolačních vlastností, musí se volit vhodné materiály. Pokud bude obálka dokonale těsná, dojde k minimálním ztrátám tepla, na druhou stranu však bude zajištěn přístup čerstvého vzduchu.