Jak správně větrat?

vetrani

Čistý a čerstvý vzduch v interiéru, to je základ pevného zdraví. Jenže se nabízí otázka, jak čerstvý a čistý vzduch do interiéru dostat? Alfou omegou je podle odborníků správné větrání, v rámci kterého do interiéru opravdu přijde hromada čerstvého vzduchu.

Mnozí lidé však podle provedených průzkumů podceňují dostatečné větrání, zejména v zimě na to nemyslí. Neuvědomují si ale, že správné větrání je ku prospěchu jejich zdraví. I když se venku honí všichni čerti nebo je příliš zima, i přesto bychom měli větrat, abychom do domácnosti přinesli vzduch čerstvý a čistý.

Pokud budete v interiéru nedostatečně větrat, nejen, že vám za to vaše zdraví nepoděkuje, ale také se zvýší vlhkost v interiéru. S vlhkostí přichází na svět zdraví škodlivé plísně, s plísněmi přichází další zdravotní problémy. Plísně se mohou vyskytovat jak v nových příbytcích, tak ve starších domech. Ohroženy jsou domy s dobře zateplenou fasádou i s hůře zateplenou fasádou.

Abyste se tedy vyhnuli plísním, zdravotním potížím a mnoha dalším problémům, které jdou ruku v ruce se špatným a nedostatečným větráním, prozradíme vám, jak správně větrat.

Jak větrat v zimě?

Mnozí lidé během zimy nevětrají. Důvodem je to, že ustavičně topí a nechtějí, aby jim teplo unikalo ven. Jenže i v zimě se musí větrat, jinak se zvýší vlhkost v interiéru a vzniknou nevítané plísně přinášející řadu zdravotních potíží.

V zimě platí jedno pravidlo, a to – větráme intenzivně, ale krátce a pravidelně. Neměly by se při větrání příliš ochlazovat rámy oken, mohlo by tak dojít k nevyžádaným tepelným ztrátám. Při větrání v zimě jde jenom o to, aby se do interiéru dostala trocha čerstvého vzduchu.

Jak větrat v létě?

V létě není větrání nic ojedinělého, zejména pokud venku vládnou vysoké teploty. V létě se vyplatí větrat déle než v zimě, aby se místnost dostatečně provzdušnila. Nemusíte se bát nechat okna déle otevřená, klidně větrejte i půl hodiny několikrát denně. Pokud spíše preferujete mikroventilaci, tu klidně nechte otevřenou po celý den. Během noci se mikroventilace doporučuje, proudění chladného vzduchu zaručí lepší spánek.

Zdroj: https://stavba.tzb-info.cz/fasadni-okna/19493-spravne-vetrani-je-zaklad-vite-jak-na-to

You must be logged in to post a comment