Jak ušetřit za teplo v domě nebo bytě?
Topná sezona je v plném proudu, což znamená, že se mnohé domácnosti snaží na teple ušetřit. Důvodem je to, že dodavatelé energií začali zdražovat, teplo dnes není tak levné, jako bylo například vloni.V případě, že se také bojíte nadcházejícího vyúčtování za teplo, doporučujeme se zaměřit na to, jak teplo ušetřit. Pokud řešíte otázku, jak doma topit, ale zároveň jak ušetřit či uspořit nějaké peníze stranou, přinášíme vám odpovědi.
Každý stupeň dolů šetří energii, tudíž i peníze
Obecně lze říct, že každý ušetřený stupeň dolů šetří nejen energii, ale tím pádem i peníze. Podle odborníků by nejchladnější místností v domě měla být chodba, kde stačí, abyste teplotu udrželi třeba na patnácti stupních Celsia. Ani v ložnici nemusíte topit doslova požehnaně, stačí zde udržovat teplotu na dvaceti stupních Celsia. V ložnici se stejně zahřejte, navíc ve velkém horku se nespí nijak příjemně. Dvacet stupňů stačí udržovat i v kuchyni, přece jen se zde zatopí ve chvíli, kdy se uvaří.
Kde by měla být teplota vyšší, je obývací a dětský pokoj. Zde trávíme nejvíce času, zde by se teplota měla udržovat mezi dvaceti až dvaadvaceti stupni Celsia. Co se týče koupelny, ta by měla být podle odborníků nejlepší, ze by měl člověk udržovat zhruba dvaadvacet až čtyřiadvacet stupňů.
Šetřete teplo díky snadným fíglům
Existují však tipy, rady a fígle, jak ušetřit za teplo. Například stačí dát za topení alobal, který nedopustí, aby teplo proudilo do zdi. Zdi místností opravdu nemusí být vytápěné, do zdí zbytečně uniká teplo, které chcete, aby proudilo do interiéru.
Kromě alobalu za topením doporučujeme také investovat do termostatu, který bude regulovat teplotu v domě, kdy nejste doma nebo případně kdy doma jste. Kromě toho všechny závěsy dávejte stranou, nenechávejte jimi překryté topení, jelikož teplo bude unikat do nich a do interiéru se nedostane teplo žádné.