Kotlíkové dotace – stačí chata nebo musí být rodinný dům?

Kotlíkové dotace

Poslední vlna kotlíkových dotací byla spuštěna a lidé tak mohou žádat o příspěvek na výměnu nevyhovujících kotlů. Nabízí se však otázka, jestli lze požádat o dotaci i v případě, že vlastníte chatu a ne rodinný dům.

Stejně jako všechny dotace, i Kotlíkové dotace mají několik pravidel, která musí být dodržena, pokud o dotaci žádáte. Pokud podmínky nejsou dodrženy, může být žádost o poskytnutí dotace zamítnuta. Jednou z podmínek je také to, že se. musí vést dům jako rodinný. Jen tak můžete být zařazeni do programu Kotlíkové dotace.

Jen pro rodinné domy

Chaty nebo chalupy opravdu nejsou vedeny jako rodinné domy, a tak se na ně Kotlíkové dotace nevztahují. Argument, že trávíte více času na chalupě než v rodinném domě je v tomto případě zcela zbytečný. Pokud máte zájem o dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle, podpořena bude výměna kotlů jen a pouze v rodinných domech. To, že na chalupě máte nahlášený pobyt, to je opět další bezpředmětný argument.

Co je to rodinný dům?

Slovní spojení “rodinný dům” se však musí blíže specifikovat. Jedná se podle zákonů a závazných pokynů o stavbu pro bydlení, ve které více jak polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a která je k tomuto účelu také určena. Za rodinný dům se považuje stavba, ve které jsou nejvýše tři samostatné byty a která má nejvýše dvě nadzemní, jedno podzemní podlaží a k tomu ještě podkroví.

Samozřejmě za rodinný dům může být považován i bytový dům, ve kterém jsou nejvíce tři samostatné byty.

Co jsou to Kotlíkové dotace?

Že jste se ještě nesetkali s pojmem “Kotlíkové dotace”? Jedná se o dotační program, který nyní vstoupil do svého posledního třetího kola, v rámci kterého poskytuje dotace na výměnu starých, ručně přikládaných kotlů na pevná paliva. Hlavním motivem toho, proč byste se měli přihlásit do programu, je hlavně citelná finanční pomoc při výměně kotlů na pevná paliva. Málokdo to ví, ale nevyhovující kotle neodpovídající emisním požadavkům na provozování mají být vyměněna nejpozději během roku 2022.

Zdroj: https://vytapeni.tzb-info.cz/kotlikove-dotace/19419-kotlikove-dotace-trvale-bydliste-na-chate-nestaci

You must be logged in to post a comment