Zapomínáte na revizi komínu? Pozor na důsledky

revize komínu

Zanedlouho započne topná sezona, s čím se také pojí časté požáry v domácnostech. Důvodem toho mohou být nedostatečně udržované komíny a kotle. Podle průzkumů stále více Čechů podceňuje údržbu komínů a kotlů, to však opravdu vede k hrozným důsledkům. Možná si říkáte, že když dojde k požáru, zachrání vás pojistné plnění. Jenže na výplatu pojistného plnění nemá člověk, u něhož požár nebo podobná nehoda vznikla z důvodu podceněné údržby kotlů a komínů, nárok.

K požárům dochází opravdu nejčastěji v době topné sezony, častým důvodem je to, že se vznítí saze. Saze by se však mohly odstranit díky zavolanému kominíkovi, který by komín vyčistil. Počet požárů, které vznikají právě z důvodu toho, že se vznítí saze, každým rokem na území České republiky přibývá. Většinou jich je i přes sedm set.

Samozřejmě saze, které se vznítí, nejsou jediným důvodem vzniku požárů. Za požáry taky stojí nevhodná konstrukce komína nebo třeba zazděný trám v komíně či špatné spáry. To však všechno může kominík odhalit.

Kdy se má provádět revize komínu?

Každý vlastník rodinného domu by měl mít na paměti novou platnou legislativu, která stanovuje, že komín by měl být čištěn minimálně jednou do roka. Pokud patříte k lidem, kteří topí pevnými palivy, měla by se revize provést i třikrát v roce. Pokud se nebude akceptovat tato legislativa, udělují se nemalé pokuty, které mohou sahat do desetitisíců až statisíců.

Nezapomínejte na chaty a chalupy

Aby nedošlo k hrůzným důsledkům i na chatách a chalupách, nezapomínejte na pravidelné revize i tam. Letní odpočinková sídla si nezaslouží, aby z důvodu naší nezodpovědnosti nebo nerespektování legislativy skončily v plamenech, což je opravdu nejhorší důsledek nedostatečné údržby komínů.

Kominíka si proto nezapomínejte do domácnosti jednou za rok zavolat. Přinese vám přece jen s jeho sazemi štěstí, a navíc díky němu předejdete požárům, které by vás mohly stát bydlení, jež jste si tak těžce vybudovali.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/nezapomente-na-revizi-kominu-hrozi-maler-40014886

You must be logged in to post a comment